TN1215-600G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Unit Price: RM5.91347
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Unit Price: RM13.76494
Datasheet
SCR 600 V 12 A Standard Recovery Surface Mount D2PAK
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
TN1215-600G
DigiKey Part Number
497-6768-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TN1215-600G
Description
SCR 600V 12A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TN1215-600G Models
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
30 mA
Manufacturer
STMicroelectronics
Current - Off State (Max)
5 µA
Packaging
Tube
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
140A, 145A
Part Status
Active
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Off State
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
15 mA
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - On State (It (AV)) (Max)
8 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A