TN2540-600G-TR
DigiKey Part Number
497-12721-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-12721-1-ND - Cut Tape (CT)
497-12721-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TN2540-600G-TR
Description
SCR 600V 25A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 600 V 25 A Standard Recovery Surface Mount D2PAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TN2540-600G-TR Models
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
50 mA
Manufacturer
STMicroelectronics
Current - Off State (Max)
5 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
300A, 314A
Part Status
Active
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Off State
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
40 mA
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - On State (It (AV)) (Max)
16 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
25 A