TN5050H-12WY
DigiKey Part Number
497-15449-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TN5050H-12WY
Description
SCR 1.2KV 80A TO-247-3
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 1.2 kV 80 A Standard Recovery Through Hole TO-247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TN5050H-12WY Models
Category
Current - Off State (Max)
5 µA
Manufacturer
STMicroelectronics
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
580A, 633A
Packaging
Tube
SCR Type
Standard Recovery
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Voltage - Off State
1.2 kV
Grade
Automotive
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Mounting Type
Through Hole
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.55 V
Package / Case
TO-247-3
Current - On State (It (AV)) (Max)
51 A
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - On State (It (RMS)) (Max)
80 A
Base Product Number
Current - Hold (Ih) (Max)
100 mA