VN5E016AHTR-E | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | VN5E016AHTR-E |
Description | IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 6HPAK |
Customer Reference | |
Detailed Description | Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 54A 6-HPAK |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | VN5E016AHTR-E Models |
Category | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) Not Required |
Mfr | Current - Output (Max) 54A |
Series | Rds On (Typ) 16mOhm (Max) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Type Non-Inverting |
Part Status Not For New Designs | Features Auto Restart |
Number of Outputs 1 | Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) |
Ratio - Input:Output 1:1 | Mounting Type Surface Mount |
Output Configuration High Side | Supplier Device Package 6-HPAK |
Output Type N-Channel | Package / Case |
Interface On/Off | Base Product Number |
Voltage - Load 4.5V ~ 28V |