VN7140AJTR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | VN7140AJTR |
Description | IC PWR DRVR N-CHAN 1:1 PWRSSO16 |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 8A PowerSSO-16 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | VN7140AJTR Models |
Category | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) Not Required |
Mfr | Current - Output (Max) 8A |
Series | Rds On (Typ) 140mOhm |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Type Non-Inverting |
Part Status Active | Features Auto Restart, Status Flag |
Number of Outputs 1 | Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) |
Ratio - Input:Output 1:1 | Mounting Type Surface Mount |
Output Configuration High Side | Supplier Device Package PowerSSO-16 |
Output Type N-Channel | Package / Case |
Interface On/Off | Base Product Number |
Voltage - Load 4V ~ 28V |