VND5E160MJTR-E
DigiKey Part Number
497-11706-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-11706-1-ND - Cut Tape (CT)
497-11706-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VND5E160MJTR-E
Description
IC PWR SWTCH N-CHAN 1:1 PWRSSO12
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 7A PowerSSO-12
EDA/CAD Models
VND5E160MJTR-E Models
Current - Output (Max)
7A
Series
Rds On (Typ)
160mOhm (Max)
Features
Auto Restart
Switch Type
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Load
4.5V ~ 28V