VND7140AJTR
DigiKey Part Number
497-15851-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-15851-1-ND - Cut Tape (CT)
497-15851-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VND7140AJTR
Description
IC PWR DRVR N-CHAN 1:1 PWRSSO16
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 8A PowerSSO-16
EDA/CAD Models
VND7140AJTR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Output (Max)
8A
Mfr
Rds On (Typ)
140mOhm
Digi-Reel®
Features
Auto Restart, Status Flag
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage, UVLO
Switch Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Number of Outputs
2
Grade
Automotive
Ratio - Input:Output
1:1
Qualification
AEC-Q100
Output Configuration
High Side
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
N-Channel
Supplier Device Package
PowerSSO-16
Interface
On/Off
Package / Case
Voltage - Load
4V ~ 28V