VND7140AJTR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | VND7140AJTR |
Description | IC PWR DRVR N-CHAN 1:1 PWRSSO16 |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 8A PowerSSO-16 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | VND7140AJTR Models |
Category | Current - Output (Max) 8A |
Mfr | Rds On (Typ) 140mOhm |
Series | Input Type Non-Inverting |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Features Auto Restart, Status Flag |
Switch Type | Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) |
Number of Outputs 2 | Grade Automotive |
Ratio - Input:Output 1:1 | Qualification AEC-Q100 |
Output Configuration High Side | Mounting Type Surface Mount |
Output Type N-Channel | Supplier Device Package PowerSSO-16 |
Interface On/Off | Package / Case |
Voltage - Load 4V ~ 28V | Base Product Number |