VNH5180A-E
DigiKey Part Number
497-18680-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VNH5180A-E
Description
IC MTR DRVR 5.5V-18V 36POWERSSO
Detailed Description
Motor Driver Power MOSFET Parallel, PWM PowerSSO-36 TP
Category
Current - Output
8A
Voltage - Supply
5.5V ~ 18V
Series
Voltage - Load
5.5V ~ 18V
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Motor Type - AC, DC
Brushed DC
Mounting Type
Surface Mount
Function
Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage
Package / Case
36-PowerBFSOP (0.295", 7.50mm Width)