VNL5160N3TR-E
DigiKey Part Number
497-11711-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-11711-1-ND - Cut Tape (CT)
497-11711-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VNL5160N3TR-E
Description
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 SOT223
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 3.5A SOT-223
Category
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3.5V ~ 5.5V
Mfr
Current - Output (Max)
3.5A
Series
Rds On (Typ)
160mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Type
Non-Inverting
Part Status
Active
Features
Auto Restart
Switch Type
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Ratio - Input:Output
1:1
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
Low Side
Supplier Device Package
SOT-223
Output Type
N-Channel
Package / Case
Interface
On/Off
Base Product Number
Voltage - Load
36V (Max)