VNQ7E100AJTR
DigiKey Part Number
497-19575-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-19575-1-ND - Cut Tape (CT)
497-19575-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VNQ7E100AJTR
Description
IC PWR DRVR N-CHAN 1:1 PWRSSO16
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 7.5A PowerSSO-16
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VNQ7E100AJTR Models
Category
Rds On (Typ)
100mOhm
Mfr
Input Type
Non-Inverting
Series
Features
Auto Restart, Status Flag
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Switch Type
Grade
Automotive
Number of Outputs
4
Qualification
AEC-Q100
Ratio - Input:Output
1:1
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
High Side
Supplier Device Package
PowerSSO-16
Output Type
N-Channel
Package / Case
Voltage - Load
4V ~ 28V
Base Product Number
Current - Output (Max)
7.5A