NPPC071KFXD-RC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Sullins Connector Solutions
In Stock: 0
Unit Price: RM2.66880
Datasheet
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Unit Price: RM4.66176
Datasheet
Image for NPPC071KFXD-RC is not available
NPPC071KFXD-RC
DigiKey Part Number
NPPC071KFXD-RC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPPC071KFXD-RC
Description
CONN HDR 7POS 0.1 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position Header, Top or Bottom Entry Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Tube
Insulation Height
0.280" (7.10mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Board
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Voltage Rating
250V