NRPN151PARN-RC
DigiKey Part Number
S5802-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRPN151PARN-RC
Description
CONN HEADER R/A 15POS 2MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 15 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NRPN151PARN-RC Models
Category
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Mfr
Insulation Height
0.079" (2.00mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
2A
Mounting Type
Voltage Rating
150V
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
Flash
Fastening Type
Push-Pull
Base Product Number
Contact Length - Mating
0.141" (3.60mm)