PEC13SAAN
DigiKey Part Number
S1012E-13-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC13SAAN
Description
CONN HEADER VERT 13POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 13 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PEC13SAAN Models
Category
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.450" (11.43mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
100.0µin (2.54µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
100.0µin (2.54µm)
Fastening Type
Push-Pull
Base Product Number
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)