PEC13SFAN
DigiKey Part Number
S1212E-13-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC13SFAN
Description
CONN HEADER VERT 13POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 13 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PEC13SFAN Models
Category
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.538" (13.67mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)