PEC15SAFN
DigiKey Part Number
S1062E-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC15SAFN
Description
CONN HEADER VERT 15POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 15 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Post
0.620" (15.75mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.950" (24.13mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)