PEC18SAGN
DigiKey Part Number
S1072E-18-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC18SAGN
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 18 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Post
0.720" (18.29mm)
Mfr
Overall Contact Length
1.050" (26.67mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)