PEC36SBEN
DigiKey Part Number
S1152E-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC36SBEN
Description
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 36 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PEC36SBEN Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.500" (12.70mm)
Insulation Height
0.140" (3.56mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A