PREC036SBAN-M71RC
DigiKey Part Number
S1112EC-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PREC036SBAN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 36 position 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact