4129/HA40201V4-1000U-A99
DigiKey Part Number
259-2024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4129/HA40201V4-1000U-A99
Description
FAN AXIAL 40X20MM VAPO 12VDC
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Vapo-Bearing™ 5.5 CFM (0.154m³/min) 2 Position Rectangular Connector
Category
Noise
12.3dB(A)
Mfr
Power (Watts)
380 mW
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Position Rectangular Connector
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, CUR, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Weight
0.068 lb (30.84 g)
Width
20.00mm
Current Rating (Amps)
0.130A
Air Flow
5.5 CFM (0.154m³/min)
Voltage Range
4.5 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.100 in H2O (24.9 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Vapo-Bearing™
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C