RL0510S-R51-F | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RL0510S-R51-F |
Description | RES 0.51 OHM 1% 1/6W 0402 |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 510 mOhms ±1% 0.167W, 1/6W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Current Sense Thin Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RL0510S-R51-F Models |
Category | Features Current Sense |
Mfr | Temperature Coefficient 0/ +200ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 0402 (1005 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.018" (0.45mm) |