RL0816T-R033-F | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RL0816T-R033-F |
Description | RES 0.033 OHM 1% 1/4W 0603 |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 33 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Current Sense Thin Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RL0816T-R033-F Models |
Category | Features Current Sense |
Mfr | Temperature Coefficient 0/ +350ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm) |