RL1220S-R15-F
DigiKey Part Number
RL12S.15FTR-ND - Tape & Reel (TR)
RL12S.15FCT-ND - Cut Tape (CT)
RL12S.15FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL1220S-R15-F
Description
RES 0.15 OHM 1% 1/3W 0805
Detailed Description
150 mOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Thin Film
EDA/CAD Models
RL1220S-R15-F Models
Temperature Coefficient
0/ +200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)