35RAPC2BHN2
35RAPC2BHN2
35RAPC2BHN2
DigiKey Part Number
SC1458-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35RAPC2BHN2
Description
CONN JACK STEREO 3.5MM R/A
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder
EDA/CAD Models
35RAPC2BHN2 Models
Category
Internal Switch(s)
Does Not Contain Switch
Mfr
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Industry Recognized Mating Diameter
Contact Material
Copper Alloy
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)