35RAPC4BVN4
35RAPC4BVN4
35RAPC4BVN4
DigiKey Part Number
SC1463-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35RAPC4BVN4
Description
CONN JACK STEREO 3.5MM R/A
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder
EDA/CAD Models
35RAPC4BVN4 Models
Category
Internal Switch(s)
Two Switches
Mfr
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Industry Recognized Mating Diameter
Contact Material
Copper Alloy
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)