LM1501AGT-5.0
DigiKey Part Number
5536-LM1501AGT-5.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM1501AGT-5.0
Description
IC REG BUCK 5V 5A TO220-5L
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 5A TO-220-5
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Packaging
Tube
Frequency - Switching
150kHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
No
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)