TMPA 0603SV-6R8MN-D
DigiKey Part Number
4816-TMPA0603SV-6R8MN-DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMPA 0603SV-6R8MN-D
Description
FIXED IND 6.8UH 4.2A 50 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Inductor 4.2 A 50mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
50mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
5A