CCG1R5-24-03SF
DigiKey Part Number
285-CCG1R5-24-03SF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCG1R5-24-03SF
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1.32W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 400mA 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
CCG1R5-24-03SF Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency
73%
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
0.62" L x 0.41" W x 0.45" H (15.7mm x 10.4mm x 11.5mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Current - Output (Max)
400mA
Standard Number
Power (Watts)
1.3 W