CUS600M-24/EF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
XP Power
In Stock: 0
Unit Price: RM1,264.31000
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 265 VAC Input
CUS600M-24/EF
DigiKey Part Number
285-CUS600M-24/EF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS600M-24/EF
Description
AC/DC CONVERTER 24V 401W
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CUS600M-24/EF Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
96%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Enclosed
Size / Dimension
6.18" L x 3.35" W x 1.67" H (157.0mm x 85.0mm x 42.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
60601-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output 1
16.7 A