CUS800M-48
DigiKey Part Number
285-CUS800M-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS800M-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 802W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
CUS800M-48 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
94%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
6.71" L x 3.35" W x 1.67" H (170.5mm x 85.0mm x 42.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
16.7 A