GWS250-48
DigiKey Part Number
285-GWS250-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GWS250-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 250W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
GWS250-48 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
92%
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
7.80" L x 4.10" W x 1.61" H (198.0mm x 104.0mm x 41.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
5.3 A