HWS150A-24
DigiKey Part Number
285-HWS150A-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS150A-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
HWS150A-24 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
90%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
6.30" L x 1.65" W x 3.23" H (160.0mm x 42.0mm x 82.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
6.5 A