PAH450S48-28/T
DigiKey Part Number
285-PAH450S48-28/T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAH450S48-28/T
Description
DC DC CONVERTER 28V 450W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 16A 36V - 76V Input
Category
Power (Watts)
450 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
Remote On/Off, OCP, OVP
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
92%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
9-DIP Module, 1/2 Brick
Voltage - Input (Max)
76V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
16A