PXC-M03-48WS15-A
DigiKey Part Number
285-PXC-M03-48WS15-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXC-M03-48WS15-A
Description
DC DC CONVERTER 15V 3W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 200mA 18V - 75V Input
EDA/CAD Models
PXC-M03-48WS15-A Models
Category
Power (Watts)
3 W
Mfr
Voltage - Isolation
5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Efficiency
86.5%
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Current - Output (Max)
200mA