PXD60-48WS24
DigiKey Part Number
285-PXD60-48WS24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXD60-48WS24
Description
DC DC CONVERTER 24V 60W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 2.5A 18V - 75V Input
EDA/CAD Models
PXD60-48WS24 Models
Category
Voltage - Isolation
1.6 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency
91%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, UKCA
Current - Output (Max)
2.5A
Standard Number
Power (Watts)
60 W