RGA4W250W020A-001
DigiKey Part Number
285-RGA4W250W020A-001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGA4W250W020A-001
Description
DC DC CONVERTER 3.3-15V 250W
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 3.3 ~ 15V 20A 9V - 53V Input
EDA/CAD Models
RGA4W250W020A-001 Models
Category
Power (Watts)
300 W
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Efficiency
97%
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.40" L x 1.40" W x 0.51" H (35.6mm x 35.6mm x 13.0mm)
Voltage - Input (Max)
53V
Current - Output (Max)
20A