AVRL101D3R3FTA
DigiKey Part Number
445-181646-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-181646-1-ND - Cut Tape (CT)
445-181646-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVRL101D3R3FTA
Description
VARISTOR 27V 500MA 0402
Detailed Description
27 V 500 mA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AVRL101D3R3FTA Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
32.4 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
500 mA
Series
Energy
0.01J
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
3.3 pF @ 1 MHz
Maximum DC Volts
20 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min)
21.6 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
27 V