AVRM1005C6R8NT331N
DigiKey Part Number
445-174352-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-174352-1-ND - Cut Tape (CT)
445-174352-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVRM1005C6R8NT331N
Description
VARISTOR 6.8V 24A 0402
Detailed Description
6.8 V 24 A Varistor 1 Circuit Surface Mount 0402 (1005 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
8.84 V
Current - Surge
24 A
Series
Energy
0.008J
Capacitance @ Frequency
33 pF @ 1 kHz
Maximum DC Volts
3.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min)
4.76 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Typ)
6.8 V