AVRM1608C560KT101M
DigiKey Part Number
445-AVRM1608C560KT101MTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-AVRM1608C560KT101MCT-ND - Cut Tape (CT)
445-AVRM1608C560KT101MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVRM1608C560KT101M
Description
VARISTOR 56V 60A 0603
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 V 60 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
61.6 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
60 A
Series
Energy
0.1J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
100 pF @ 1 kHz
Maximum DC Volts
40 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Varistor Voltage (Min)
50.4 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
56 V