B32922X2224M000
DigiKey Part Number
495-B32922X2224M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32922X2224M000
Description
FILM CAP MKP X2 - COMPACT, 0.22U
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 275V 500V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Termination
PC Pins
Capacitance
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±20%
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - AC
275V
Ratings
X2
Voltage Rating - DC
500V