B65517D0063A033
DigiKey Part Number
495-5106-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65517D0063A033
Description
FERRITE CORE P 63NH M33 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated M33 Ferrite Core P (Pot Core) Type Length Width 0.366" (9.30mm) Diameter 0.106" (2.70mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B65517D0063A033 Models
Category
Tolerance
±3%
Manufacturer
TDK
Gap
Gapped
Series
Effective Permeability (µe)
63.0
Packaging
Box
Initial Permeability (µi)
750
Part Status
Active
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
1.25
Core Type
P (Pot Core)
Effective Length (le) mm
12.5
Supplier Device Package
P 9 x 5
Effective Area (Ae) mm²
10.0
Material
M33
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
125.0
Diameter
0.366" (9.30mm)
Finish
Uncoated
Inductance Factor (Al)
63 nH
Height
0.106" (2.70mm)