B65531D0160A048
DigiKey Part Number
495-5118-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65531D0160A048
Description
FERRITE CORE P 160NH N48 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N48 Ferrite Core P (Pot Core) Type Length Width 0.445" (11.30mm) Diameter 0.130" (3.30mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B65531D0160A048 Models
Category
Tolerance
±3%
Manufacturer
TDK
Gap
Gapped
Series
Effective Permeability (µe)
127.0
Packaging
Box
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
1.0
Part Status
Active
Effective Length (le) mm
15.9
Core Type
P (Pot Core)
Effective Area (Ae) mm²
15.9
Supplier Device Package
P 11 x 7
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
253.0
Material
N48
Finish
Uncoated
Diameter
0.445" (11.30mm)
Height
0.130" (3.30mm)
Inductance Factor (Al)
160 nH