B65803N0160A048
DigiKey Part Number
495-5195-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65803N0160A048
Description
FERRITE CORE RM 160NH N48 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N48 Ferrite Core RM Type 0.433" (11.00mm) Length 0.181" (4.60mm) Width Diameter 0.207" (5.25mm) Height
Effective Permeability (µe)
243.0
Series
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
1.9
Effective Length (le) mm
21.0
Effective Area (Ae) mm²
11.0
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
231.0
Supplier Device Package
RM 4
Material
N48
Height
0.207" (5.25mm)
Inductance Factor (Al)
160 nH
Length
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±3%
Width
0.181" (4.60mm)