B65805C0100A033
DigiKey Part Number
495-76948-1-ND - Cut Tape (CT)
495-76948-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65805C0100A033
Description
FERRITE CORE RM 100NH M33 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated M33 Ferrite Core RM Type 0.575" (14.60mm) Length 0.268" (6.80mm) Width Diameter 0.207" (5.25mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B65805C0100A033 Models
Category
Effective Permeability (µe)
79.6
Manufacturer
TDK
Initial Permeability (µi)
750
Series
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
1.0
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Effective Length (le) mm
20.8
Part Status
Active
Effective Area (Ae) mm²
20.8
Core Type
RM
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
433.0
Supplier Device Package
RM 5
Finish
Uncoated
Material
M33
Height
0.207" (5.25mm)
Inductance Factor (Al)
100 nH
Length
0.575" (14.60mm)
Tolerance
±3%
Width
0.268" (6.80mm)