B65807J0400A048
DigiKey Part Number
495-B65807J0400A048-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65807J0400A048
Description
FERRITE CORE RM 400NH N48 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N48 Ferrite Core RM Type 0.701" (17.90mm) Length 0.323" (8.20mm) Width Diameter 0.246" (6.25mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B65807J0400A048 Models
Category
Effective Permeability (µe)
274.0
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.78
Series
Effective Length (le) mm
28.6
Packaging
Box
Effective Area (Ae) mm²
36.6
Part Status
Active
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
31.0
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
1050.0
Supplier Device Package
RM 6
Material
N48
Height
0.246" (6.25mm)
Inductance Factor (Al)
400 nH
Length
0.701" (17.90mm)
Tolerance
±3%
Width
0.323" (8.20mm)