B65811F0630J048
B65811F0630J048
B65811F0630J048
DigiKey Part Number
495-5250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65811F0630J048
Description
FERRITE CORE RM 630NH N48 2PCS
Detailed Description
Uncoated N48 Ferrite Core RM Type 0.913" (23.20mm) Length 0.433" (11.00mm) Width Diameter 0.324" (8.25mm) Height
Effective Permeability (µe)
338.0
Series
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.68
Packaging
Box
Effective Length (le) mm
35.1
Effective Area (Ae) mm²
52.0
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
1825.0
Material
N48
Height
0.324" (8.25mm)
Inductance Factor (Al)
630 nH
Length
0.913" (23.20mm)
Tolerance
±5%
Width
0.433" (11.00mm)