B72210S0321K101
DigiKey Part Number
495-5939-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72210S0321K101
Description
VARISTOR 510V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
510 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72210S0321K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
561 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
50J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
185 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
420 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V