B72214S1140K501
DigiKey Part Number
495-2057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214S1140K501
Description
VARISTOR 22V 1KA DISC 14MM
Detailed Description
22 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
EDA/CAD Models
B72214S1140K501 Models
Category
Energy
4J
Capacitance @ Frequency
1000 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum AC Volts
14 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
16 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
19.8 V
Varistor Voltage (Typ)
22 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Max)
24.2 V