B72220P3321K101
DigiKey Part Number
495-4296-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72220P3321K101
Description
VARISTOR 510V 12KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
510 V 12 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72220P3321K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
561 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
12 kA
Series
Energy
330J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
420 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V