B82559A7682A024
DigiKey Part Number
495-B82559A7682A024TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B82559A7682A024CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B82559A7682A024DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82559A7682A024
Description
FIXED IND 6.8UH 35A 1.45 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 35 A 1.45mOhm Nonstandard, 3 Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B82559A7682A024 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
37.9A
DC Resistance (DCR)
1.45mOhm
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.972" L x 0.898" W (24.70mm x 22.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.734" (18.65mm)